MINISTRY OF INFRASTRUCTURE OF UKRAINE

On the roads: 11
Under treatmen: 17

virusship-handling-enhandling-railway-transport-enge-procurement-uspa-en

Investment

resolution-eng

anti-corruption-eng

comment-eng

procurement-eng

monitor-eng

Find us on

 

n-an-an-an-a

Authorization

archival-photos-eng

Semyon Temkin

temkin

Temkin Semyon (1895-1965). A sea captain, the General Manager of the port of Odesa (1937-1938, October 1944-December 1945), Holder of an Order of Lenin and the Red Banner of Labor.

 

S.Temkin was born in Nikolaev in a working-class family. He started his working life at the age of 14 as a toolmaker at the shipyard. He took part in the revolutionary movement. In 1915 he was called to the Black Sea Fleet and served on the destroyer "Derzkiy" as a steersman.

 

After the October Revolution he commanded a cavalry squadron and was appointed the Commissioner of the Division of gunboats.


After demobilize he was a sailor onboard a tug "Sarych", "Crimea", etc.

 

From 25.11.1938 to 15.05.1939 – the Head of the Black Sea Shipping Company.

 

After the liberation of Odesa he took over revival of the port destroyed by the Nazis.

After retiring from the position of the General Manager of the port in 1958 he was a captain and sailed on the ships of the Black Sea Shipping Company, such as "Admiral Ushakov", "Pobeda", "Kotovskiy", "Peterhof", "Peter the Great" and others. He has also brought up more than 60 captains.

 

Since the beginning of 1960s to the last day of life (11.28.1965) he commanded order-bearer icebreaker "Lenin", operating on the Azov Sea and the Dnieper-Bug estuary.